To rent apartment 4+kt 136 m²

To rent apartment 4+kt 136 m²

In a newly reconstructed historic building, we offer for rent a fully furnished 4 + kitchenette apartment with a balcony.

The residence is located in Prague’s Vinohrady, just a few minutes’ walk from Riegrovy sady. It is a quiet area with all civic amenities, offering restaurants with international cuisine, cosy wine bars, and diverse cultural activities.

The apartment consists of a room with a fully equipped kitchen and a dining table, three bedrooms with two single beds, four bathrooms with a shower, three toilets, and a spacious entrance hall.

High-standard equipment includes wooden floors, air conditioning, TV, high-speed internet, a dryer, and a washing machine.

Location
Krkonošská, Praha – Vinohrady

Price
68 000 Kč za měsíc

Specification

ID
359564620

Address
Krkonošská, Praha – Vinohrady

Note on the price:
Monthly fees 7000 CZK/person, each additional person + 1000 CZK (all utilities except electricity + internet and TV) + transfer of electricity

Building:
Brick

Property status:
In very good condition

Ownership:
Personal

Floor:
4. floor of total 6 including 1 underground

Usable area:
136 m²

Balcony:
1 m²

Move-in date:
01.11.2023

Heating:
Local gas

Telecommunications:
Internet, Satellite

Furnished:
Yes

Elevator:
Yes

specification image

Location

Kdysi královská část hlavního města, Vinohrady na Praze 2 jsou okouzlujícím secesním příkladem rezidenční dokonalosti. Vinohrady, které jsou populární jako tradiční rezidenční čtvrť již od 19. století, jsou považovány za jedno z nejlepších míst ke koupi bytu v Praze. Tradiční architektonické prvky mnoha zrekonstruovaných budov, jako jsou secesní tepaná schodiště, vysoké stropy a dřevěné podlahy, ozdobné vchody do budov ve stylu art deco, blízkost parků a zeleně, výborné dopravní spojení, prvotřídní školy, čilý noční život a výborné restaurace, stoupající popularita farmářských trhů a aktivní společenský život i množství malebných ulic lemovaných stromy, to vše přispívá k tomu, že byty na prodej na Vinohradech v Praze 2 jsou zkrátka nepřekonatelné. Koupě bytu na pražských Vinohradech představuje jednu z nejlepších investic, kterou můžete udělat. Pokud vás zaujaly některé zde prezentované byty na prodej na Vinohradech v Praze 2, kontaktujte naše makléře ještě dnes. Naši profesionální makléři vám rádi zodpoví veškeré otázky a v případě vašeho zájmu zařídí prohlídku bytu. Prohlédněte si vybrané byty k prodeji v našem katalogu nemovitostí.

Contact us

Aneta Vaníčková
Aneta Vaníčková

Other properties for rent

To rent apartment 2+kt 42 m²
Rošických, Praha – Malá Strana
22 000 CZK per month

To rent apartment 1+kt 64 m² (Attic)
Krkonošská, Praha – Vinohrady
37 000 Kč per month

To rent apartment 1+kt 57 m² (Attic)
Krkonošská, Praha – Vinohrady
32 000 Kč per month

To rent apartment 2+kt 46 m²
Krkonošská, Praha – Vinohrady
28 500 Kč per month

To rent apartment 3+kt 113 m² (Attic)
Navrátilova, Praha – Nové Město
47 000 Kč per month

To rent apartment 4+kt 175 m² (Mezonet)
Na Perštýně, Praha – Staré Město
69 000 CZK per month

To rent apartment 5+kt 179 m²
Rybná, Praha – Staré Město
80 000 CZK per month

To rent apartment 5+kt 176 m² (Attic)
Jindřišská, Praha – Nové Město
75 000 CZK per month